2018. október 25-én ünnepélyes keretek között rendezték meg a 200. tanévnyitót a Széchenyi István Egyetem Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Karán, Mosonmagyaróváron. Napra pontosan 200 évvel ezelőtt nyitotta meg kapuit a hallgatók előtt az Óvári Akadémia. Ezzel a dátummal örökre beírta nevét az európai és hazai agrár-felsőoktatás történetébe.
Az ünnepen, a Széchenyi István Egyetem vezetése nevében Prof. Dr. Földesi Péter rektor mondott köszöntőt. Az első évfolyamos hallgatókat Dr. Nagy István agrárminiszter és dr. Iváncsics János, Mosonmagyaróvár Város alpolgármestere köszöntötte.
A magyaróvári agrár-felsőoktatás évszázadok óta hozzájárul az agrárium fejlődéséhez. Tudás nélkül nem lehet sikeres mezőgazdasági tevékenységet folytatni és ez minden korra érvényes.
– hangsúlyozta Nagy István
Az intézmény falai között két évszázadnyi tudás, szakértelem és az agráriumba vetett hit ötvöződik. A jubileumi tanévnyitó egyszerre szól a múltról, a jelenről és a jövőről is.
A Mosonmagyaróváron megalapított mezőgazdasági intézmény Európa és talán a világ első olyan agrár-felsőoktatási intézete, amely évszázadok óta, az 1800-as évek elejétől kezdődően működik.
Nagy István kiemelte:
Az agrárium olyan kihívások előtt áll, amelyekre a résztudományok ismeretével kell választ találni. Az agrárminiszter felhívta a fiatalok figyelmét arra, hogy a mosonmagyaróvári intézményben lehetőség nyílik a kor kihívásaira válaszokat találni. A miniszter szavai szerint az intézménybe felvételt nyert diákok a megújuló agrárképzés zálogai és ők teszik lehetővé azt is, hogy a magyar agrárium eredményes lehessen a 21. században.
Az első éves hallgatók beiktatását és köszöntését követően Tiszteletbeli doktori cím, Címzetes egyetemi oktatói cím, Wittmann Antal-díj és a Díszoklevelek átadására, majd a dr. Markovszky György által állíttatott Obeliszk leleplezésére került sor, mely az Óvári Gazdászok Akadémia iránti feltétlen hűségét és tiszteletét szimbolizálja.
Forrás: AM Sajtóiroda
KÉPGALÉRIA
Fotó: Kovács Zoltán, Bánhegyi István