Nagy István agrárminiszter szerdán Bugacon közölte – ahol szürkenyár csemeték ültetésével zárták le jelképesen a tavaszi erdősítési szezont:
A jövőnk függ attól, hogy mennyi erdőt telepítünk.
Nagy István hangsúlyozta: az Agrárminisztériumban kiemelt figyelmet fordítanak az erdők fejlesztésére és újak telepítésére.
Kifejtette, a tavaszi ültetési szezonban az állami és a magán erdőgazdálkodók 42 millió facsemetét ültettek el. Tavasszal mintegy 1400 hektár új erdőt is telepítettek jellemzően magángazdálkodók, akik a Vidékfejlesztési program támogatásával végzik a mezőgazdaságilag nem hatékonyan művelhető területek erdősítését.
Erdősítés a bugaci erdőtelepen Erdősítés a bugaci erdőtelepen Erdősítés a bugaci erdőtelepen Erdősítés a bugaci erdőtelepen sajtótájékoztató – Nagy István miniszter Erdősítés a bugaci erdőtelepen sajtótájékoztató
A kormány egyik kiemelt célja az ország fával borított területeinek növelése – mondta Nagy István, aki hozzátette:
Idén 6 ezer hektár erdőtelepítésre ad támogatást a szaktárca. Az erdőterületek növeléséhez idén ősszel és jövő év tavaszán mintaprogramokat is indít az Agrárminisztérium, és előkészítik az országos fásítási programot.
A tavaszi fásítási program zárásának helyszíne a KEFAG Kiskunsági Erdészeti és Faipari Zrt. által kezelt, bugaci erdőtömb volt. A közel hét hektáros területen több mint 50 ezer feketefenyőt ültettek, ami a leginkább szárazságtűrő fajta. A sorvégeken a fenyő helyett, őshonos szürkenyár csemeték kerültek a földbe. A KEFAG Zrt. az idei erdősítési idényben a legtöbb csemetét, mintegy 4 milliót ültetett el 510 hektáron.
KEFAG Kiskunsági Erdészeti és Faipari Zrt. bugaci erdőtömb KEFAG Kiskunsági Erdészeti és Faipari Zrt. bugaci erdőtömb, sajtótájékoztató KEFAG Kiskunsági Erdészeti és Faipari Zrt., bugaci erdőtömb
Az agrárminiszter elmondta azt is, hogy az állami erdőgazdaságoknál nemcsak erdősítések, hanem útfásítások, ökoturisztikai létesítmények fásítása is lesz majd.
A klímaváltozással kapcsolatos kihívásokra utalva Nagy István kijelentette:
a negatív hatások elkerülésére az egyik leghatékonyabb megoldás a fával borított területek növelése, ami különösen fontos az Alföldön.
Sulyok Ferenc, a KEFAG Zrt. vezérigazgatója elmondta, hogy a társaság csemetetermesztési ágazata idén 2,5 millió erdészeti csemetét értékesített az erdőgazdálkodóknak, így az országban elültetett facsemeték több mint 15 százaléka a cégüktől származik.
.
Forrás: MTI
fotó: Pelsőczy Csaba
—