A vidéki élet felértékelődésére számítanak és a magyar falvak életképességét hangoztatták pénteken Tusnádfürdőn, a XXIX. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban tartott kerekasztal-beszélgetés résztvevői. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) fórumát A mezőgazdaság modernizációjának hatása a vidékre címmel tartották.
Nagy István agrárminiszter a NAK közleménye szerint arról beszélt, hogy
a különleges minőségi és mennyiségi termelés lehet a mezőgazdaság sikerességének kulcsa a jövőben. A szektor kihívása, hogy milyen módszerekkel lehet több pénzt hagyni a gazdáknál. Komoly feladat a jövedelmezőség növelése az Európai Unió tagjaihoz képest is.
Hiszek a magyar falvak életképességében. Az élelmiszeriparnál biztosabb üzlet jelenleg nem látható számukra. Az új igényekhez új szaktudással rendelkező szakembergárdára van szükség!
Győrffy Balázs, a NAK elnöke rámutatott,
a tendencia szerint egyre kevesebb embernek ad munkát a mezőgazdaság, a gyorsuló technológiai változások hatására. Növekszik a hatékonyság, ami az élőmunka kiváltását is magával hozza. A mezőgazdaságban a koncentráció folyamata lassítható, de nem állítható meg.
A testület vezetője szerint hatékony megoldás az integráció, a gazdák együttműködése.
Kiemelt feladat az, hogy a jelenleginél is jelentősebb fejlesztési forrásokat, figyelmet és lehetőségeket biztosítsanak a mezőgazdasági termelőknek a technológiai fejlesztésre. A kamarai elnök a vidéki élet felértékelődésére számít.
A kerekasztal résztvevői egyetértettek abban, hogy a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban zajló technológiai fejlődés a következő évtizedekben robbanásszerű lesz, de a gazdák és a szakemberek szerepét semmi sem válthatja ki. Az agrártermékek és az élelmiszerek előállításának és a fogyasztókhoz való eljuttatásának módszerei ugyanakkor alapvetően megváltoznak – összegezte közleményében a NAK.
forrás. mti
fotó: Pelsőczy Csaba