Kutatási és fejlesztési együttműködések jöhetnek létre Magyarország és Afrika államai között, továbbá egy magyar-afrikai ökológiai intézet létrehozása is szerepel az agrártárca terveiben – emelte ki Nagy István a Földművelésügyi Minisztérium (FM) parlamenti államtitkára az Afrika expó megnyitó ünnepségén, 2018. március 1-jén, Budapesten.
Magyarország még intenzívebb partneri kapcsolatot kíván kialakítani az afrikai kontinens országaival. Az afrikai országok jelentős mennyiségű nyersanyaggal és hatalmas termőföldekkel rendelkeznek, viszont a szaktudás hiánya miatt Magyarországnak nagy szerepe lehet a mezőgazdasági fejlesztések, vagy a megújuló energia-ipari kutatások terén.
Nagy István emlékeztetett arra, hogy a magyar kormány számos lépést tett a jó kapcsolat elmélyítésére. Példaként említette, hogy
- hazánk és az afrikai országok között rendszeresek a gazdasági vegyesbizottsági ülések,
- mezőgazdasági munkacsoportok üléseznek,
- szakértői, üzleti csoportok látogatnak Magyarországra, valamint hazánkból Afrikába.
Emellett a magyar és afrikai mezőgazdasági kutatóintézetek között is együttműködések valósultak meg az utóbbi években.
Az államtitkár arról is szólt, hogy a Földművelésügyi Minisztérium napirendjén szerepel a Teleki Sámuel magyar-afrikai ökológiai intézet létrehozása. Ez a tervek szerint egy állandó, a magyar kutatási, innovációs, tudományos és oktatási együttműködést támogató afrikai magyar intézet lesz. Nagy István fontosnak nevezte az ugandai agrár szaktanácsadási oktatási projektet, melynek célja,
- a migráció csökkentése,
- az agro-biodiverzitás fenntartása,
- a családi farmok életképessé tétele
- és a Magyarországról Ugandába irányuló tudás- és technológia transzfer hatékonyság növelése.
Nigériában egy olyan gazdaság létrehozása a cél, melyen keresztül a magyar növénytermesztési technológiák ismerhetők meg.
Nagy István hangsúlyozta az afrikai országok és Magyarország részéről is komoly az igény a további magas szintű együttműködésre, a Déli Nyitás politikáját pedig eredményesnek nevezte.