Magyarország környezetpolitikájának célja, hogy az ország gazdasági fejlődése a természeti erőforrások és értékek megőrzése, valamint fenntartható hasznosítása mellett menjen végbe – mondta felszólalásában Nagy István, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) parlamenti államtitkára az ENSZ harmadik környezetvédelmi közgyűlésén (UNEA3) a szaktárca közleménye szerint.
A UNEA3 közgyűlés, amelyet idén december 4-én és 5-én Nairobiban, az ENSZ környezetvédelmi programjának székhelyén rendeztek meg, a környezetvédelem legmagasabb globális szakmapolitikai döntéshozó fóruma, melyen az ENSZ tagállamainak környezetvédelemért felelős miniszterei és vezetői, az érintettek széles körét képviselő csoportok, releváns szervezetek főtisztviselői és szakértői, fejlesztéspolitikával foglalkozó intézmények, a tudományos és üzleti élet, valamint a civil szféra képviselői vettek részt.
A közgyűlés mottója:
egy szennyezésmentes világ felé
fókuszában pedig a környezet szennyezésének megelőzése, csökkentése és megszüntetése állt.
A tanácskozás eredményeit politikai nyilatkozatban és határozatokban rögzítették, melyeket a tagállamok szennyezés-megelőzési és -csökkentési önkéntes vállalásai egészítenek ki.
A tárgyalások legnagyobb eredménye, hogy
a környezetvédelmi közgyűlést követően először született konszenzussal elfogadott miniszteri zárónyilatkozat.
A dokumentumban rögzítették a környezetvédelemért felelős vezetők elkötelezettségét és szakmapolitikai útmutatását a környezetszennyezés világméretű növekedésének megállítására, ami szorosan összefügg az ENSZ által 2015-ben elfogadott, 2030-ig meghatározott fenntartható fejlődési célok megvalósulásával is.
A közgyűlés kiemelten foglalkozott
- a környezetminőség egészségi állapotra gyakorolt hatásával,
- a levegőszennyezés kritikus mértékével,
- és a klímaváltozással való szoros kapcsolatával, hangsúlyozva ezzel összefüggésben a tiszta energiákra való áttérés szükségességét.
Nagy hangsúlyt kapott a vegyianyagok veszélye és fokozott kiváltásának szükségessége, továbbá a tengerek, óceánok drámaian növekvő szennyezésének problémája, különös tekintettel a műanyag csomagolóanyagokra és mikro-műanyagokra.
Kiemelték a szennyezés megelőzésének elsődlegességét, és e tekintetben a magánszektor kulcsszerepét, valamint a szemléletformálás és környezeti oktatás fontosságát. A közgyűlés további határozatokat fogadott el egyebek mellett a vizek és a talajok védelméről, a biológiai sokféleség ágazati politikákba történő integrálásának szükségességéről.
Az államtitkár felszólalásában
- példákat sorolt fel a Magyarországon folyamatban lévő és tervezett környezetszennyezés-megelőzési és -csökkentési intézkedésekre,
- kiemelve az olyan szemléletformáló és oktatási célzatú akciókat, mint amilyenek a helytelen lakossági tüzelés elleni, hulladékgyűjtési és fenntartható közlekedést támogató kampányok.
- Szólt az e-mobilitási programról,
- a közösségi közlekedés arányának megőrzéséről,
- a hulladékmegelőzési előírások szigorítása következtében jelentősen csökkenő ingyenes műanyag zacskó forgalmazásáról,
- a házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés kiterjesztéséről,
- a környezetvédelmi laboratóriumi hálózat fejlesztéséről,
- továbbá az élelmiszerhulladék további csökkentéséről
- és a helyi termelők szerepének növekedéséről a helyi élelmiszerellátásban, ami a szállítással összefüggő környezetterhelés csökkentése mellett a helyi munkahely-teremtéshez is hozzájárul.
Nagy István hangsúlyozta továbbá Magyarország elkötelezettségét a határokon átterjedő szennyezésekkel kapcsolatos nemzetközi együttműködés iránt. A kapcsolódó aktivitások közül kiemelve Magyarország soros elnöki tisztét a Helsinki Vízügyi Egyezményben és a Kárpátok Keretegyezményben, a Tisza vízgyűjtő együttműködés fejlesztését, valamint a nagy távolságú légszennyezésről szóló Genfi Egyezmény módosított jegyzőkönyveinek hazai ratifikálási folyamatát – ismerteti a szaktárca.
A ENSZ környezetvédelmi közgyűlését legközelebb 2019-ben szervezik meg.