2025. április 4. – Dr. Nagy István agrárminiszter újabb intézkedéseket jelentett be a ragadó száj- és körömfájás vírus kapcsán:
„Magyarországon továbbra is 4 szarvasmarha telep érintett, újabb fertőzött állatokat és telepeket mostanáig nem azonosított a hatóság. Teljes figyelmükkel és erőnkkel azon vagyunk, hogy megállítsuk a vírus terjedését. Mivel egy olyan vírusról van szó, ami nagyon könnyen – akár a széllel is – terjed, ezért ez egy nem könnyű feladat.
- A fertőzött telepeket lezártuk, kényszerlevágásokat hajtottunk és hajtunk végre.
- A kijelölt zónákban szigorú hatósági intézkedések vannak érvényben. Ezekben a zónákban fertőtlenítő kapukat állítottunk fel.
- Vakcinázzuk az állatokat.
- Döntöttünk a közelgő állatvásárok és állat-kiállítások törléséről.
- Győr Moson Sopron Vármegyéből valamint Komárom-Esztergom Vármegye komáromi, tatai és esztergomi járásából az állatok kizárólag azonnali vágásra szállítható ki a belföldi kijelölt vágóhidakra.
- Megtiltjuk a külföldről érkező, illetve oda tartó fogékony állatok Győr Moson Sopron vármegyén valamint Komárom Esztergom Vármegye 3 érintett járásán történő átszállítását.
A járvány elleni védekezésben résztvevő állategészségügyi hatóságok és a védekezést segítő rendvédelmi dolgozók folyamatosan dolgoznak. Hétvégén sem áll meg a munka, folyamatosan vizsgáljuk az egész országban az állattartó telepeket, a fogékony állatokat, a betegség terjedését. Mivel ez egy valóban rendkívül ragadós vírus, szorosan együttműködünk a szomszédos országokkal és nemzetközi állat-egészségügyi szervezetekkel is, hogy közösen állítsuk meg a a betegséget
A kormány Állategészségügyi Operatív Törzset hoz létre, amely összehangolja a védekezésben résztvevő hatóságok védelmi és biztonsági szervezetek munkáját. A törzs szombaton is ülésezik és dönt a további szükséges intézkedésekről.
A kormány elkötelezett a kárt szenvedett gazdák megsegítésében, számíthatnak ránk! Azon vagyunk, hogy a járványt megfékezzük és a károkat csökkentsük. Ehhez azonban minden állattartó és állampolgár felelős együttműködésre van szükség.
Működjünk együtt e nagy baj megelőzésében! „